Yolda sürülebilen yeni V12 TDI Macaristan’daki Györ tesislerinde üretildi. Audi R8 TDI Le Mans halen 500 hp gibi muazzam bir güç üretmektedir. 83.0 mm silindir çapı ve 91.4 mm vuruş ile toplam hacmi 5,934 cc dir. Sadece 684 mm uzunluğundaki bu dizel motoru son derece kompakt ve V8 TDI den yalnızca 166mm daha uzundur. Audi R8 gibi orta motora sahip araçlarda kullanılabilmesi açısında V12 kompakt uzunluğu önem taşımaktadır.

Yenilikçi enjeksiyon teknolojisi
Yeni iki yüksek basınçlı pompasıyla sabit basınçlı püskürtme sistemi 2,000bar basınç biriktirmektedir. Yüksek basınç karışımı uygun şekilde yanma bölümünde dağıtmaktadır. Sonuç olarak ateşleme daha hızlı, daha homojen ve az ses ile gerçekleşmektedir. Yanma işleminin daha verimli olması gücü arttırır, yakıt tüketimini azaltır ve kirletici emisyonlarının azalmasına neden olur.

Iki turboşarjer
Motorun V si dışında bulunan iki turboşarjer 2.6 bar servo basınçı yaratmaktadır. 1,750rpm – 3,000rpm hız aralığında V12 TDI nın oluşturduğu 1000Nm torkun oluşumunda çok önemli rol oynamaktadırlar. 368 kW (500 hp) güç yaratarak, dizel motor litre başına 62.0 kW (84.3 hp) gibi özel güç üretmektedir.

Temiz üstün atlet
Audi R8 TDI Le Mans Euro 6 emisyon standartlarına uygundur. Sistemin kalbinde özel oksit katalizörü ve partikül filtresinden aşağa akan kataliktir. Sistemin ikinci bileşeni ise sullandırılmış üre çözeltisi taşıyan ilave bir kazan. “AdBlue” denilen çözeltiden ufak miktarlar egzoz systemine enjekte edilmektedir. Sıcak olan egzoz gazları çözeltiyi amonyak haline getirmektedir, bu da nitrik oksidleri azot ve su olarak ayırmaktadır. Daha az dizel yakıt tüketen TDI motorlar ve daha fazla elektrikli güç üreten Yeni R18 e-tron quattro, Le Mans’da Audi’ye üst üste 6’ncı zaferi kazanmak için piste çıkacak.